Op de EICMA van 2022 vierde het Spaanse Rieju haar 80-jarig motorjubileum en presenteerde haar eerste 500cc-model met twee cilinders, de Aventura 500 Legend/500i ABS. Deze nieuwe allroad wordt dit voorjaar op de markt verwacht. Iets om naar uit te kijken, want de actieradius van deze nieuwkomer zou zomaar eens een geweldige 1.000 kilometer kunnen bedragen.
Het blok van de nieuwe Rieju lijkt gebaseerd op de paralleltwin van Honda, die in de huidige CB500-modellen wordt gebruikt. Dus met twee bovenliggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder, vloeistofkoeling, elektronische injectie en een zesversnellingsbak. Het wordt ogenschijnlijk in China geproduceerd bij Loncin, dat dit blok onder andere ook voor gelijke modellen als de 500DSX voor haar eigen merk Voge gebruikt.
Maar waar het Honda-blok een boring x slag heeft van 67 x 66,8 mm en 471 cc, vermelden de gegevens van de Rieju Aventura 500 Legend 67 x 68,8 millimeter, een 2 millimeter langere slag dus. Daarmee komt het blok op 485 cc, 14 cc meer dan de Honda-krachtbron. Het vermogen van de Rieju wordt opgegeven voor 48 (35 kW) bij 8.500 tpm, geschikt voor het A2-rijbewijs dus. Veel meer gegevens over het blok heeft Rieju echter nog niet bekendgemaakt.
Over het rijwielgedeelte is al wel iets meer bekend. Aventura is in dit geval geen holle marketingkreet, want de Rieju is een echter allroad, met draadspaakwielen met daaromheen banden in offroadmaten: 90/90-21 voor en 150/70-18 achter. Aan het brugframe van stalen profielen is het subframe van stalen buis vastgebout, handig bij eventuele valschade. De voorzijde wordt afgeveerd door een 48mm-upside-down-vork en achter zien we een aluminium swingarm met instelbare monoschokdemper. De veerwegen zijn uiteraard lekker ruim en daarentegen is de zithoogte met 820 millimeter weer aangenaam toegankelijk voor een motorfiets als deze. Verdere cijfers: wielbasis 1.440 millimeter, naloop 109 millimeter, balhoofdhoek 64,3 graden. Er wordt geremd met twee 298mm-schijven voor en een 240mm-schijf achter, zowel voor als achter met tweezuiger remklauwen en uiteraard ABS.
De Rieju Aventura 500 Legend zet 190 kilo op de schaal, wel in droge staat, dus zonder benzine. En wat dat betreft heeft deze Rieju iets bijzonders in de aanbieding, want hij hij heeft namelijk twee benzinetanks. De een heeft een inhoud van 20 liter, de ander van 19 liter. In totaal dus 39 liter tankinhoud, goed voor een actieradius van zo’n 1.000 kilometer, als we voor het gemak even uitgaan van het verbruik van 1 op 25 van de vergelijkbare 500-Honda. Dat is echt reusachtig en sensationeel te noemen voor een motorfiets. Rieju geeft zelf een verbruik van 1 op 34,5 op, waarmee de actieradius zelfs door de 1.000km-grens kan gaan. Maar goed, dat moet de Rieju eerst maar eens in de praktijk bewijzen.
Verdere uitrusting? Nog niet heel duidelijk afgebakend. Een TFT-display was aangekondigd en ook een camera aan de voorzijde is een gerucht. De koplamp is trouwens niet – zoals inmiddels algemeen gangbaar – van led-verlichting voorzien maar van halogeen, een gloeilamp dus. Maar dat zou op de definitieve versie nog anders kunnen zijn. Verwacht wordt de nieuwe 500 in ieder geval in het voorjaar van 2023.
Het aantal motordiefstallen is het afgelopen jaar met 13% gestegen naar 1.694 stuks. Dat blijkt uit cijfers van het Landelijk Intelligence- en expertisecentrum Voertuigcriminaliteit (LIV). Van die gestolen motorfietsen wordt slechts 22% teruggevonden. Het meest gestolen waren motoren van Yamaha met 354 stuks (+18%), gevolgd door BMW (247), Piaggio (223), Honda (201), Suzuki (176), Kawasaki (133) en KTM (112). Het ... lees meer
Neil Peart kennen de iets ouderen ons waarschijnlijk als drummer van Canadese progressieve rockband Rush. Maar wat velen wellicht niet weten, is dat de in 2020 aan een hersentumor overleden Peart naast een bevlogen drummer een net zo bevlogen motorrijder als schrijver was. Die laatste twee komen samen in het boek ‘Ghost Rider: Over helende wegen’, waarvan ook een Nederlandse ... lees meer
KTM heeft haar 890 Adventure vernieuwd, maar dat is niet het enige avontuurlijke nieuws uit Oostenrijk, de 790 Adventure maakt namelijk haar comeback. Hiermee dicht KTM enigszins het best wel grote gat, zowel financieel als qua uitrusting en vermogen, tussen de 390 en 890 Adventure. De 790, waarvan de productie zal worden verzorgd door het Chinese CFMoto, maakt zijn rentree ... lees meer
Ducati viert het behalen van de wereldtitel in zowel de MotoGP als het WK Superbike met twee speciale Panigale V4’s, getooid in de kleuren van wereldkampioenen Francesco Bagnaia (MotoGP) en Alvaro Bautista (WSBK). Van beide worden er slechts 260 gemaakt, keurig voorzien van de handtekening van de betreffende kampioen op de tank. Die krabbel zit uiteraard keurig onder een laagje ... lees meer
Onlangs bevestigde Bimota-baas Pierluigi Marconi dat het rijwielgedeelte en het motorblok van de Tesi H2 ook voor andere modelvarianten gebruikt gaat worden. Eerste teaserbeelden duiden op een crossover-versie met het compressorblok van de Kawasaki H2 SX, langere veerwegen en meer grondspeling. Inmiddels is er ook een naam gevallen: Tera. Komend jaar zou ‘ie al moeten komen. Op dat eerste beeld ... lees meer